Řeka Hvítá a Češi v akci

26. května 2016 v 20:20 | Lucie
Se Sig jsme nedávno jely nakupovat do nejbližšího městečka Borgarnes, do kterého se z jihu (z Reykjavíku) dostanete po mostu přes záliv Atlantského oceánu, jenž se nazývá Faxa. Fjord, jenž se v tomto zálivu náchází, se jmenuje Borgar. Voda je v Borgarnes tudíž klidná a nerozbouřená. Most nyní opravujou, a tak jsou tam semafory a je otevřený jenom jeden pruh. Snad opravy dokončí před sezónou, která bude rekordní v počtu turistů. Skoro každý, kdo na Island dorazí za turismem, si půjčuje auto od některé z mnoha společností, které se pronájmu vozidel věnují. Islanďané tudíž nával turistů registrují i na silnicích, hlavně tedy na okružní silnici č. 1, která se právě line i přes Borgarnes.


Protože jsme v Hvítá Guesthouse očekávali skupinu 26 lidí (teenagerů doprovázených učiteli), kteří u nás měli přenocovat, potřebovali jsme nakoupit pár věcí. Nejlevnější obchoďák na Islandu je Bónus. Řetězec, který má ve znaku roztomilé (?) prasátko. Se Sig jsme tedy zamířily právě tam. Když jsme projížděly kolem Arion banky, všimla jsem si bílé dodávky s českými nápisy. Poprosila jsem Sig, jestli by nezastavila a chvilku nepočkala a šla jsem si tenhle nevšední islandský zážitek vyfotit. Auto mělo i českou SPZ a na následujících fotkách udělám firmě Kos řádnou reklamu :) Chlapíci od dodávky mě viděli a něco prohodili, tak jsem se jich anglicky zeptala, jestli jsou z Česka, na což mi anglicky odpověděli, že jsou, takže pak už jsme přešli do češtiny.

Musím říct, že mluvit po docela dlouhé době česky, vůbec není jednoduché. Nakonec si člověk připadá, že neumí pořádně ani anglicky, ani česky. Ne že bych se snad chtěla srovnávat se Zdeňkem Svěrákem, ale on to v nějakém rozhovoru vystihnul úplně přesně, když řekl, že za komunismu neemigroval hlavně proto, že miloval svůj rodný jazyk a chtěl se jím živit, což by v cizině nešlo. Já se sice češtinou živit nechci (i když vlastně proč ne...), ale miluju ji taky a nesmírně mi zde chybí její všestrannost. I kdybych byla v angličtině rodilý mluvčí, nemyslím si, že některé věci jdou vyjádřit tak, jak je to možné v češtině. Tyhle články sice nijak zvlášť vytříbené nejsou, protože je většinou píšu ve chvilce volna, která se rázem může změnit v pracovní dobu vyžadující moji okamžitou součinnost se zaměstnavateli, ale přesto si aspoň tady užívám možnost vyjádřit se úplně přesně a precizně - česky.


Nová pobočka zdejší nejznámější banky a Češi v akci.Firemní dodávka zblízka. Při focení jsem si ani nevšimla, že vedle stojí Octavia ;) Škodovek tady jezdí spoustu.Abych se vrátila k pánům z Kosa :) Pár minut jsme si povídali a dozvěděla jsem se, že začali spolupracovat s nějakou islandskou firmou, a tak tady teď mají pár zakázek. Prý mají kolegy v Reykjavíku, ke kterým se měli další den připojit, až bude práce v Borgarnes hotová. Musím říct, že jsem na ně byla docela pyšná (a taky jsem jim to řekla), protože vidět šikovné české ručičky v zahraničí je prostě příjemné. Obzvlášť poté, co jsme se Sig a Olem měnili skla oken v zastřešené terase a plně jsme si uvědomovali, že mít tak hochy ze sklenářství Kos, bylo by všechno mnohem jednodušší. Ol totiž skla objednal z Číny, kde si ale popletli míry, takže místo v centimetrech všechno vyrobili v milimetrech. Když přišla druhá várka, seděla zhruba polovina skel, ostatní se zase musela poslat zpět a nyní čekáme na třetí pokus, jestli už se to konečně dotáhne do konce. Okna jsou nyní mírně zatmavená, takže se výhled do zdejší krajiny zlepšil a turisté si to při snídani a jiných příležitostech, kdy na terase posedávají, budou moct víc užívat.

Co se mě týče, tak jsem zatím podnikla pouze pár procházek do zdejšího okolí, ale pokaždé mi zabraly nejméně hodinu, protože vysloveně za barákem nic není, jenom pole a louky. Na následujících fotografiích je vycházka k řece Hvítá, podle které se náš guesthouse jmenuje. Jak už jsem zmiňovala minule, řeka se islandsky řekne pouhým písmenem "á" a tahle konkrétně se vyslovuje [Kvítau].


Docela velká řeka svou rozlohou, ale hluboká moc není.V dáli jsou vidět hory a také krásně bílý ledovec Baula. Výhled odtud máme celkem na čtyři ledovce a zatím si nejsem úplně jistá, který je který.První den byla modrá obloha a já idiot jsem si ven nevzala foťák, abych si všechnu krásu kolem vyfotila! Takže zatím pro vás mám jenom tuhle zašedlou fotku, na které vidíte pohoří s jeho nejznámějším vrcholem horou Skarðsheiði (anglicky Skessuhorn). Je to třetí vrcholek zprava (jakoby jehlan).Od řeky Hvítá jsem ještě v dáli vyfotila, jak se z oblohy snáší déšť.A jako všude na Islandu, i tady se často potkáte s divokými husami.Moje další procházka směřovala k docela zajímavému domečku, který si osamoceně lebedí v celkem rozsáhlém lesíku. Opravdu se nebojím použít slovo lesík, protože na islandské poměry se na tomto pozemku nachází opravdu výjimečný porost všech různých stromů, stromků a stromečků. Zasadil je prý všechny do jednoho bývalý soused, který nyní žije v Borgarnes v domově důchodců. Jeho syn, který je naším sousedem nyní, si v Akranes, což je další blízké městečko, koupil tenhle bílý domek a převezl si ho na zdejší pozemek. Domeček má docela krutý příběh. Když ještě stával v Akranes, narazil do jeho zdi jednoho dne mladík na motorce a nehodu nepřežil. Jeho rodiče celou situaci velmi těžce nesli a nedávno se smrt vlastního syna stala zřejmě tak neúnosnou, že jeho otec nejprve zastřelil manželku a poté i sebe. Protože na Islandu se každý s každým zná, byla tady z toho ohromná událost a humbuk ve všech místních médiích.


Vedle cesty, která vede i k našemu ubytovacímu zařízení, se rozléhá lesík, z něhož vykukuje domeček.Majitelům se domek zdál asi příliš malý, a tak nejdřív postavili první patro z betonu, na které poté domek opláštěný vlnitým plechem, položili. Nyní je dům v rekonstrukci a až bude vše hotové, chystají se tam majitelé přestěhovat. Nyní žijou v domě vedle nás. Jsou to takoví sběratelé. Na zahradě mají spoustu krámů, které se určitě ještě budou hodit, a vedle domu určenému k bydlení, mají další tři stavby, zřejmě stodoly/kůlny/dílny nebo co já vím, co je uvnitř.Bývalý soused, dnes už stařík, prý vlastníma rukama vysázel i celé tohle dlouhé stromořadí.A kdybyste někdo chtěl identifikovat dalšího ptáčka, který mě šmíroval oknem ;) 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 VendyW VendyW | E-mail | 26. května 2016 v 21:19 | Reagovat

Docela zajímavá krajina. Mě by tam ale strašně chyběly lesy. ....

2 Miloš Miloš | Web | 27. května 2016 v 11:41 | Reagovat

Guesthouse Hvítá
turisty vítá.

Pohled na zasněžené hory je skvostný, jako někde v Andách.

Lucie, máš také možnost se projet autem, např. za nákupem?

3 Alka Alka | E-mail | 27. května 2016 v 11:44 | Reagovat

1. Moc hezké fotky.
2. Nejsem moc vulgární, ovšem sloveso s.át používám zhusta: neser mě,serou mě apod. To anglina nevyjádří (fuck je moc, piss je málo ;-) ).
2. V roce 1981 jsem byla s Čedokem na Kypru - zírala jsem, co Škodovek (tehdy asi spíš Embéček) tam jezdí; manžel zíral, že tam mají Budvar :-D .

4 Akim Akim | E-mail | Web | 27. května 2016 v 11:58 | Reagovat

Tak vidíš, i česky si na Islandu pokecáš. ;-) :-P  :-)

5 Lucie Lucie | E-mail | Web | 27. května 2016 v 16:56 | Reagovat

[1]: Nepsala jsi mi už takovýhle komentář? :D Se mi zdá, že už jsem to jednou četla. Každopádně chápu, procházka v lese je super, to tady nejde.

[2]: Guesthouse [Kvítau], turisty vítau? :-D  Ale jinak pěknej rým ;-)
Hory v dálce jsou fakt pěkný, vždycky se mi to líbilo, když jsem to viděla v seriálech a filmech.
Auto mi bohužel nenabídli, takže asi tu možnost mít nebudu :-? Na nákupy jezdím se Sig. Ale snažím se moc neutrácet.

[3]: Já se snažím sprostě nemluvit (někdy je to teda fakt jenom snaha :D ), takže o téhle stránce věci jsem ani nepřemýšlela :)
A byli jste taky pyšní, že jste na Kypru viděli něco českýho?

6 VendyW VendyW | E-mail | 27. května 2016 v 16:57 | Reagovat

[5]:možná že na počátku, když jsi popisovala co je a není na Islandu.

7 Čerf Čerf | E-mail | Web | 27. května 2016 v 20:56 | Reagovat

Ta horská pásma s ledovci, to by mě lákalo!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.