První noc na Islandu

12. dubna 2016 v 22:00 | Lucie
Na letiště v Keflavíku jsem dorazila kolem deváté večerní místního času, takže v České republice by už bylo 23 hodin a čas jít spát. Na mě ale čekal autobus, který mě měl dovézt do hlavního města, kde jsem měla přečkat noc, abych se ráno setkala se Svanborg. Jde o vedoucí místní agentury Ninukot a bylo třeba vyřešit různé papírování, které se zdá být nekonečné.


Cesta do Reykjavíku trvala hodinu a těch 50 kilometrů mě stálo přes 1000 Kč. Musela jsem přestupovat do minibusu, který ale skýtal velkou výhodu v tom, že mě vysadil přímo před ubytováním. Zatímco v Keflavíku před letištěm vítr jen pofukoval, v Reykjavíku už foukal dost silně. Protože jsem byla už hodně unavená z cesty, nerozhlížela jsem se a zamířila rovnou na recepci. Guesthouse Sunna by se v českých podmínkách dal považovat za penzion. Pokoje byly hezké, jednoduché, čisté, dobře vybavené a koupelna jakbysmet poskytovala veškeré pohodlí.

Ve sprše jsem si vzpomněla na knižního průvodce Islandem, kde psali, že když pustíte teplou vodu, ucítíte nepříjemný sirný zápach. Opravdu jsem hned ucítila síru, ale po chvilce to zmizelo, ani jsem si nevšimla jak, protože jsem měla dost práce s tím, jak se vařicí voda mění na snesitelnou :) Celkově je vidět, že hygienu si místní užívají, protože jsem ještě neviděla obyčejnou sprchu, nýbrž pokaždé takovou, která má masážní hlavice, zrcadlo, poličky a další pro Čechy ne úplně běžné součásti.

Všudypřítomná horká voda z nevyčerpatelných podzemních zásob slouží i k vytápění obydlí, a co je opravdu cool, Islanďané tuto vodu rozvedli v trubkách pod chodníky, takže jsou vyhřívané a sníh se na nich neudrží déle než pár minut. Ptala jsem se, jestli se za horkou vodu platí, když je vlastně přírodně vyráběná, ale bylo mi odpovězeno: "Na Islandu se platí za všechno a hodně." :)


Zde můžete vidět příjemný pokojíček v Guesthouse Sunna
Ještě k tomu slovu "guesthouse", kterému dost možná někteří čtenáři tohoto blogu nerozumí. Doslovný překlad by byl "dům pro hosty" a na Islandu se tak jmenuje spoustu tzv. penzionů. Nerada bych to tak ale překládala, zároveň se mi zdá divné používat termín "dům pro hosty", tak si zvykněte na to, že zde budete slovo "guesthouse" vídat často. V jednom z nich totiž pracuju ;) Ale o tom až někdy příště.

Než jsem si konečně lehla po náročném cestovním dnu, koukla jsem z okna a...! Hned vedle stál slavný kostel Hallgrímskirkja! :) Je to největší dominanta Reykjavíku a slouží jako jasné orientační znamení, takže se v hlavním městě opravdu neztratíte. Sloupy, které vidíte na jeho fasádě, mají představovat čedičové útvary, jež se v téhle podobě vyskytují v islandské přírodě. Na vrchol věže, která měří 75 metrů, můžete vyjet výtahem a naskytne se vám výhled na celé město. Uvnitř kostela můžete zhlédnout 15 metrů vysoké varhany s 5000 píšťalami.


Nečekaný výhled z oknaRáno už jsem na kostel přes kapky na okně příliš neviděla. Probudila jsem se do tzv. typického islandského počasí. Proč "takzvaného"? Po pár dnech, co na Islandu žiju, se mi totiž zdá, že všechny průvodce lžou. Můj první den tady byl totiž zatím jediný, kdy pršelo a foukal vítr :) Od té doby neustále svítí sluníčko, v noci jsou vidět hvězdy a dokonce jsem měla tu čest zahlédnout i slaboučkou polární záři. Bohužel byla tak slabá, že nešla vyfotit, ale i tak to bylo hezké. Těším se, až uvidím takovou záři, kterou určitě znáte z fotek.
Ráno jsem si přivstala a šla se narychlo mrknout ke kostelu a samozřejmě jsem si došla pro blízkou kešku. Překvapilo mě, že místní nebyli až tak teple oblečení. Zřejmě jsou na zdejší počasí zvyklí a nic je nerozhodí. Po hlavní reykjavické třídě si chodili bez pokrývek hlavy a s rozepnutými bundami.


Kostel HallgrímskirkjaHlavní nákupní třída SkólavörðustígurVedlejší ulice LokastígurVšimněte si, že v Reykjavíku jako v ostatních metropolích není možné snadno zaparkovat. To mě na velkých městech neuvěřitelně štve. Každopádně v 9:30 jsem byla sbalená a připravená na recepci a čekala jsem na Svanborg, aby mě vyzvedla. Po chvíli si přisedla ještě nějaká dívčina, ale do řeči jsme se nedaly. Až po příchodu Svanborg jsem zjistila, že se jmenuje Miriam, je z Německa a taky je na Islandu přes Ninukot. I když to zní ošklivě, trochu jsem si díky ní zvedla sebevědomí, protože v porovnání s ní jsem uměla opravdu dobře anglicky. Ona pořád vytahovala slovník, ale zároveň se bála na cokoli zeptat. Možná že kdyby mi zase bylo 20, jako bylo jí, taky bych si nebyla tak jistá.

Svanborg nás v deštivém počasí provezla po centru Reykjavíku autem a ukázala nám některá zajímavá místa. Viděly jsme také v médiích omílaný islandský parlament (aféru Panama Papers zaregistroval snad každý), kde se na protestní akci proti premiérovi sešlo úctyhodných 20 000 Islanďanů. Když si vezmete, že celé město má asi 136 tisíc obyvatel, pak je to velmi hojná účast.

V kanceláři agentury jsme pak už jen probraly formální záležitosti, dostala jsem zase milion papírů, které musím vyplnit před odjezdem z Islandu za necelé čtyři měsíce, také mi dali islandskou SIM kartu, na které byla přednabitá velkorysá částka - v přepočtu asi 60 Kč :D - a nakonec mě Svanborg odvezla na autobus a já jsem vyrazila vstříc svému novému zaměstnání.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Candyk Candyk | 12. dubna 2016 v 22:13 | Reagovat

Tyjo ten výhled z okna byl fak famózní :-D Taková náhodička. A jak píšeš, že nejsou tak moc oblečení, je tam zima pro tebe? :-)

2 Čerf Čerf | E-mail | Web | 13. dubna 2016 v 0:47 | Reagovat

Ó, tak takový výhled z okna bych si nechal líbit. Spousta nových věcí a zážitků, tak jen sbírej, sbírej a piš, vypadá to moc pěkně na pohled, na poslech i na "počet" :-).

3 Krutomyval Krutomyval | Web | 13. dubna 2016 v 4:45 | Reagovat

NO TAK VITEJ V EXILU, spoluemigrantko! no neni to bezva vzrusujici dobrodruzstvi? ano, je!  tesim se na dalsi clanky! uzij si to tam i za mne.

4 VendyW VendyW | E-mail | Web | 13. dubna 2016 v 8:36 | Reagovat

Kostel - paráda! Rozdíl mezi hlavní třídou a vedlejší ulicí - žádný. Tedy alespoň dle fotky a pro mne. V reálu to asi je možná znát. No jestli taky děláš  penzionu, tak jsme na tom stejně ;-) . I když tam asi taky bude rozdíl. Určitě v počtu pokojů :-D

5 Alka-fejetony Alka-fejetony | 13. dubna 2016 v 10:47 | Reagovat

Já jsem ráda, žes viděla polární záři...

6 Lucie Lucie | E-mail | Web | 13. dubna 2016 v 11:53 | Reagovat

[1]: Ten první den zima byla, foukal fakt nehoráznej vítr a do toho poprchávalo.

[3]: Jsem si myslela, že tady budu mít čas dočíst zanedbávaný blogy, ale asi to nehrozí, takže se na mě nezlob :)

[4]: A kolik pokojí obstaráváš ty?

[5]: Byla jenom maličká, čekám na lepší ;)

7 Akim Akim | E-mail | Web | 13. dubna 2016 v 19:45 | Reagovat

Pokojíček útulný, okolí jakbysmet. A tu masážní a zajisté i multifunkční sprchu bych bral taky. :-P  :-D  :-D  :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.