Co dělám na Islandu

19. dubna 2016 v 0:34 | Lucie
Konečně jsem se dokopala k tomu, abych vám napsala, jakou práci tady na Islandu vlastně vykonávám. Myslím ale, že to všem musí být úplně jasné. Přes den jsem uklízečka a pokojská, po večerech servírka a pomocná síla v kuchyni :)


Jestli jste si představovali, že když mám vysokou školu, tak mi agentura sežene nějaké teplé místečko v kanceláři v Reykjavíku, tak jste fakt na omylu. Když si o práci žádáte, můžete si akorát vybrat, jestli chcete pracovat v zemědělství, anebo v turismu. Já jsem zvolila turismus a do kolonky, o kterou pozici stojím nejvíc, jsem napsala "cokoliv". Spíš jsem chtěla zažít něco nového, využít vhodnou dobu na cestování a snad si i trochu vydělat. Protože jsem ale chtěla jet pouze na tři měsíce, nebyly peníze to hlavní. Chtěla jsem se akorát vrátit tzv. na nule. Nakonec jsem si pobyt naplánovala na čtyři měsíce, abych nepřijela úplně s prázdnou, a protože mě ke konci pobytu snad někdo navštíví, musela jsem učinit těžké rozhodnutí a domluvit se se zaměstnavateli, že tady zůstanu o další tři týdny dýl. Nakonec tu tedy strávím skoro pět měsíců. Teď mi z toho úplně do zpěvu není, ale jestli to bude utíkat tak rychle, jako utekly první dva týdny, tak to půjde přežít.


Tak přesně takhle... nevypadám :D Mám ale taky takový podobný vozíček.
I tentokrát jsem fotky stáhla z netu a nehodlám uvádět zdroje, takže budiž mi odpuštěno. Berte je spíš jako ilustrační, aby byl článek trochu čtivější.Nejspíš jsem ani nenapsala, kolik mě stálo to, že mi agentura našla práci? Student Agency chtěli 20 tisíc, 10 tisíc mě stála jednosměrná letenka, 5 tisíc pojištění a zhruba 6 tisíc mě bude stát placení zdravotního pojištění v ČR (tady ho za mě neplatí). Byly tam ještě další náklady, ale už to nemám úplně v mysli, tak tohle by vám mohlo stačit jako ukázka. Doufám tedy, že někdy v průběhu pobytu tady se mi vrátí vynaložené náklady a za zbylou dobu si vydělám dost na to, abych si mohla užít týden islandské dovolené a abych doma splatila dluhy. Kdyby vás zajímalo, kolik si tady vydělám, zeptejte se mě po první výplatě. Zatím si totiž nejsem moc jistá :) Ve smlouvě sice jsou nějaké částky za hodinu, ale liší se podle denní doby, takže jsem na první výplatu sama zvědavá. Taky mi z ní každý den strhnou něco za ubytování a něco za jídlo, ale nejsou to žádné horentní částky.

Jak tedy vypadá můj pracovní den?

Ráno hostům podáváme snídani, která je připravená formou švédského stolu, takže si každý může vzít tolik, kolik sní. Na osmou tedy přijdu do práce a nejdřív ze všeho se nasnídám :) Pokud něco na stole chybí, pak to můžu průběžně doplňovat, ale většinou si to dělá sama Seba. Einar peče vlastní vafle, z čehož jsou hosti docela nadšení, tak se za tu hodinu, kdy snídani vydáváme, moc nezastaví. Teda... on u toho jenom sedí :D Hotové vafle mi podává a já je na stůl nosím.

Už jsem vám vlastně říkala, že Einar neumí anglicky? Nejdřív jsem z toho byla až naštvaná, když pořád něco chtěl a já jsem vůbec netušila, co to, sakra, říká. Pak jsem ale zjistila, že je to dost sympaťák a že se fakt snaží mi věci vysvětlit, tak se snažím být chápavá. Díky němu jsem se tedy naučila první slovo "tuska", což je hadr :D Denně ho používáme asi tisíckrát. Nejenom ten hadr, ale i to slovo, rozumíme si ;)


Tahle paní už se mi podobá víc, hlavně tím přístupem k práci :D


Jakmile hosti odejdou od stolu, pak nastává moje chvíle, kdy musím všechno ze stolu uklidit a následně umýt nebo nandat do myčky. Protože hosti se na snídani trousí postupně, není to žádný extra frmol a všechno probíhá v klídku. Akorát tuhle Seba říkala, že to byla za všechna léta nejrychlejší snídaně. Netušíme proč, ale hosti přišli už chvilku před osmou a v 8:20 byli všichni najedení a balili si věci na svých pokojích.

Když po snídani poklidíme, jdu se pustit do úklidu pokojů. Hosti v nich sice můžou zůstat až do 11 hodin, ale většinou odjíždějí hned po snídani, za což jsem jim vděčná. Předpokládám, že každý z vás asi tuší, co znamená uklidit, tak to nebudu nijak obšírně rozvádět. Prostě svleču postele, dám nové prostěradlo a povlečení, utřu prach, vyleštím zrcadla, vynesu koš, vyměním hrnečky a skleničky, přinesu nové ručníky a osušky, umyju umyvadlo a vytřu. Pokud má pokoj vlastní koupelnu, musím uklidit ještě tu, jinak uklízím tři společné koupelny na chodbě.

V těch umí hosti udělat fakt bordel, až mi to hlava někdy nebere, ale na druhou stranu, za ty peníze, co tu platí, bych asi taky nebyla zrovna úzkostlivá.

Jo a dneska jsem přišla do pokoje po Španělích, kterýžto národ se tady zatím ukazuje opravdu v tom nejhorším světle, a na varné konvici byl nános čehosi, co jsem později identifikovala jako zaschlou vodu, ve které se vařily těstoviny, které byly rozsypané po zemi. Jako už mě napadlo, že bych si v konvici třeba ohřála mléko (ale zatím jsem to nikdy neudělala), ale že by mě napadlo si ve varné elektrické konvici vařit těstoviny, to sorry, ale to je nad moje chápání. Seba mi pak říkala, že už slyšela, že si v ní někdo vařil i párky... :D

Pokud mi teda někdo z hostů úklid takhle nezkomplikuje, tak mi jeden pokoj trvá zhruba 20 minut, ale těžko se to měří, protože většinou mi pomáhá Einar, který dává nové povlečení (u toho může sedět na posteli :) ).

Jakmile je uklizen guesthouse, většinou máme oběd a pak musím jít uklidit ještě do chatek, ale naštěstí nejsou pokaždé obsazené. Ještě není ta pravá sezóna.

Podle počtu hostů se tedy odvíjí i to, kdy mám hotovo. Někdy je to ve 12, většinou tak kolem 14. hodiny a už se stalo, že jsem pracovala i do 16. Pak mám volno a vracím se v 18 hodin, abych pomáhala s večeří.

Tahle večerní směna mě docela baví, protože díky ní den rychleji uteče a není tak namáhavá. I když dneska mi Seba řekla, ať umyju okna, tak jsem se zapotila i večer, ale obvykle jenom roznáším jídlo, ptám se hostů, co chtějí k pití, příležitostně s nimi prohodím pár slov, a pak uklízím nádobí. Jakmile se jídelna vyprázdní, připravím vše na snídani a jdu do svého pokoje, kde usnu jak dudek.

Nakonec je to docela dlouhý článek! Původně jsem si myslela, že ani nemám o čem psát, co se pracovní náplně týče. Ale co jste chtěli, to máte! :)

A protože se často ptáte, jestli mě to baví, tak ještě pár slov o tom. Nebaví. Už v Praze při studiu jsem uklízela lidem byty a zařekla jsem se, že už to nikdy v životě dělat nebudu. Nakonec jedu na Island a dělám to v ještě mnohem větším rozsahu. Fakt nesmysl. Ale pevně věřím v to, že až mi přijde výplata, nebudu litovat a třeba se mi ta rutinní práce bude dělat o něco snáz. Každodenní jednotvárnost je totiž asi to nejhorší tady. Všechny dny vypadají víceméně stejně, akorát se liší v počtu převlečených postelí. Někdy mi rukama projde 30 polštářů, jindy jenom 10, ale pokaždé vypadají úplně stejně. No, chápu, že takovou neustále se opakující práci má asi většina lidí, tak se snažím držet hubu a krok. Toho, že jsem sem jela, rozhodně nelituju.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 VendyW VendyW | E-mail | Web | 19. dubna 2016 v 7:52 | Reagovat

Tahle práce je fakt na hlavu. Taky mne překvapuje jací lidé dokáží být. Dělníci, od kterých člověk nečeká že si čtou Horacia v originále, po sobě nechají pokoje špígl nýgl, za to ti co se staví jako inteligenti po jedné noci dokáží nechat na pokoji mrdník až hrůza. A nejhorší jsou párečky které si přijedou užít techtle mechtle. I když teď o víkendu se mi stalo, že jedni po sobě dokonce stáhli a složili povlečení, za to po druhých bylo na zemi drobků a borčusu až na půdu..... teď tu jsou na tři měsíce chlapi z Jeseníku a ti mi o prvním týdnu nechali na pokoji čokoládu. Mám taky ještě dva dny (út a čt) hospodu, od čtyř do deseti, ale je to běs, protože pokud nepřijdou ti ubytovaní, tak se taky stává, že tam sedím tři čtyři hodiny sama a nikdo nepřijde. No prostě majitelé nejsou všeobecně ve vsi oblíbení a jelikož tu jsou celkem čtyři hospody, tak jdou raději jinam. Takže občas už valím v půl deváté domů.

2 Čerf Čerf | E-mail | Web | 19. dubna 2016 v 8:25 | Reagovat

U Islandu se, myslím, snese i to, že práce zrovna nekandiduje na smysl života. Ubíjející není rutina, ale bezvýchodnost. Tak ať se ti daří a "tvoji" hosté nedělají moc velký nepořádek :-).

3 Akim Akim | E-mail | Web | 19. dubna 2016 v 12:07 | Reagovat

Ještě, že v té konvici nepekli třeba kuře, nebo buchtu. :-P  :-D

Škoda, že si nepřipojila pár svých fotek, docela rád bych viděl, jak ti to v pracovním sluší. ;-)  :-)

4 Miloš Miloš | Web | 19. dubna 2016 v 14:29 | Reagovat

Snad ta varná konvice není toho typu, kdy topné spirály jsou přímo ve vodě :-)

Závidím ti mládí, hned bych tam jel taky :)
Takové zážitky jsou na celý život.

Ale nedivím se, že Student Agency tak prosperuje, za takové prachy se moc nepřetrhli.

5 Alka Alka | E-mail | 20. dubna 2016 v 8:49 | Reagovat

Já pevně doufám (neb jsem ještě negúglila), že při časovém rozvrhu - máš některý den volno? - si na vložené prachy vyděláš hned první měsíc... ;-)

6 Egoped Egoped | E-mail | Web | 20. dubna 2016 v 8:58 | Reagovat

Už dlouho se chci zeptat a teď to musí ven: Není ti tam zima? A pozor na piráty!

7 Lucie Lucie | E-mail | Web | 20. dubna 2016 v 16:32 | Reagovat

[1]: S tou hospodou chápu, že to musí být nuda. Můžeš si tam dělat něco svýho?

[2]: Dneska jsem si na tebe při práci vzpomněla a řekla jsem si, že teda o.k., pro mě to bezvýchodný není, tak makej.

[3]: Naštěstí žádnou pracovní uniformu nosit nemusím, takže si ty představy rovnou odpusť ;)

[4]: Topná spirála je naštěstí schovaná, jinak bych se asi picla. U tebe je, myslím, stoprocentní, že se na Island dostaneš ;)

[5]: No... to si úplně nemyslím, ale nechám se případně příjemně překvapit :D

[6]: Ty mě asi moc poctivě nečteš, jinak bys věděl, že tady skoro všechny dny svítilo sluníčko, tak jakápak zima? :)

8 VendyW VendyW | E-mail | Web | 20. dubna 2016 v 17:14 | Reagovat

[7]: no můžu si číst :-D

9 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | E-mail | Web | 20. dubna 2016 v 18:23 | Reagovat

Týden islandské dovolené...to ses měla odměnit víc!:) Máš volný alespoň nějaký den v týdnu?

10 Lucie Lucie | E-mail | Web | 20. dubna 2016 v 22:50 | Reagovat

[9]: Teoreticky bych měla mít volno za každých 12 odpracovaných dní, ale možná to tak ani nebude, uvidíme. Já jsem možná radši v práci, protože pak den rychlejš uteče.

11 Egoped Egoped | E-mail | Web | 21. dubna 2016 v 8:35 | Reagovat

[7]: Sluníčko svítí i na horách a jaká tam může být zároveň zima!

[10]: To vyznělo, že čím rychleji ti to na tom Islandu uteče a budeš se moct vrátit, tim líp :)

12 Lucie Lucie | E-mail | Web | 21. dubna 2016 v 15:30 | Reagovat

[11]: Tady je nejhorší vítr. Pak zima je. Ale v mojí budce mám topení, takže tam mi zima není ;)
No, tak to víš, že se mi stýská a už se zase těším domů :)

13 King Rucola King Rucola | E-mail | Web | 24. dubna 2016 v 18:55 | Reagovat

Tak to som dobre z precitaneho "vykolajeny"...Zostava len povedat "drz sa"!

14 thoris thoris | Web | 30. dubna 2016 v 10:31 | Reagovat

ve varné konvici těstoviny i párky - nevýjimečná kolejní praxe, fujtajbl. kluci měli jednu dobu jednu na vaření (ta byla zaplaťpámbů aspoň bez spirály) a jednu na vodu (kafe s párkovou příchutí, to nechceš). Na toastovači (nikoliv topinkovači) jsem zažila dušení masa se zelím i pseudosmažení řízků... aneb když ve společné kuchyňce přes půl roku nefunguje sporák ani mikrovlnka...

Jinak mi to připomíná nejpekelnější brigádu - pokojská v Hiltonu. Takový hnusobordel, jako uměl být na VIP-pokojích jsem asi ještě nezažila, výše zmiňovanou kolej nevyjímaje. Ale letáky musely být v určeném pořadí a tužka vlevo od propisky, nikdy naopak. A proč někdo, kdo bydlí v CZK 5000/noc apartmánu, si odnese nejen šitíčko a hotelová mejdlíčka, ale i skleničky z minibaru a kompletní sadu ručníků, to nepochopím :-/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.